logo

ABOUT
/ SPACE
/ CONTACT
/ HOW TO GET
/ NEWSLETTER

FIES CORE
B-FIES

EVENTS
FACTORY
/ TOUR DATES
PRODUCTIONS
RESIDENCIES
CO-WORKING

VISUAL LIBRARY

1
1
1
1
 


WORLD BREAKERS
Drodesera XXXVI / 22.07 - 30.07.2016 / Centrale Fies, Dro, TN
events

HOME / TRAILER / PROGRAM / BOOKLET / PARTNER / INFO / TICKETS / PRESALE / STAFF


1

1st pic by Dead Meat & RaneFritte / 2st pic by Dead Meat & Andrea Pizzalis / 3st pic by Dead Meat & RaneFritte / graphic Letizia Filisetti

WORLD BREAKERS
22.07.2016 - 30.07.2016


WORLD 1
Art director Barbara Boninsegna - co.curator Filippo Andreatta.
Artists: Alessandro Sciarroni (IT) / Anagoor (IT) / Andreco (IT) / Berlin (BE) / Collettivo Cinetico (IT) / Giacomo Raffaelli (IT) / Luigi Presicce (IT) / Mara Cassiani (IT) / Mohamed El Khatib (FR) / Philippe Quesne (FR) / Rabih Mroué (LB) / Simon Mayer/Kopf Hoch (AT) / Teatro Sotterraneo (IT) / Vanja Smiljanic (RS).


WORLD 2
LIVE WORKS_Performance Act Award

Curators Barbara Boninsegna, Daniel Blanga Gubbay, Denis Isaia, Simone Frangi.
Guest performer: Guido Van Der Werve (NL) / Nástio Mosquito (AO) / Pauline Curnier Jardin (FR).
and guest performer 2017: Marzia Migliora (IT).
Artists: Quenton Miller (AU/GB) / Brud (IND/PL) / Rosa Sijben (NL) / Teresa Cos (IT/GB) / Jacopo Jenna (IT) / Marion Menan (FR/BE) / Sven Sachsalber (USA/IT) / Evelin Brosi Doyle (BE) / Maxime Bichon (FR).
Researcher: Andrea Liu (USA).
Jury: Aaron Cezar, Beatrice Merz, Charles Aubin, Lorenzo Benedetti, Marwa Ansianos.


WORLD 3
URBAN HEAT international lab Art, data and activism

Curators Mali Weil (IT/DE) / Annika Uprus (EE) / Urban Heat labs facilitator Sodja Lotker (CZ).
Artists: Sonya Lindfors (FI) / Maryan Abdulkarim (FI) / Marko Bulc (SI) / Flora Detraz (FR) / The Inner Ear/Thorgerdur E. Sigurdardottir (IS) / Kathryn Hamilton (UK) / Krista Burane (LV) / Francesca Marconi (IT) / Edit Kaldor (NL) / Wael Kadour (JO) / Maria Gil/Teatro do Silêncio (PT) / Aet Ader (EE).
Speaker: Ursula Biemann (CH) Brave New Alps (IT), Daniel Vaarik (EE).


WORLD 4
HELICOTREMA recorded audio festival

Curators Blauer Hase + Giulia Morucchio (IT).
Authors Oren Ambarchi, Meris Angioletti, Marcello Anselmo, Simona Barbera, David Bernstein, Francesco Bertocco, Cecilia Borettaz, Roberta Busechian / Christoph Szalay, Budhaditya Chattopadhyay, Jokubas Cizikas, Stefano D'Alessio, Roberta Durante, Stefano Faoro, Roberto Fassone, Francesco Fonassi, Nana April Jun, Giovanni Lami, Abinadi Meza, Rabih Mroué, Antoni Muntadas, Matteo Nasini, Emeka Ogboh, Beatriz Olabarrieta, Fabrizio Perghem, Olivia Plender, Anna Raimondo, Alex Martinis Roe, Caterina Rossato, Bernhard Rüdiger, Davide Savorani, Caterina Erica Shanta, Sláva Sobotovičová, Hristina Tasheva, Venturi & Vasiljević, Enrico Vezzi.
Special session curated by Lucia Farinati (Sound Threshold) in collaboration with Richard Crow










Privacy e cookie policy